W dzisiejszym świecie, gdzie interakcje między ludźmi są kluczowe, umiejętność empatii wyrasta na fundamentalny element współczesnej edukacji. Szczególnie w kontekście nauczania języka angielskiego, gdzie komunikacja i zrozumienie różnorodnych perspektyw odgrywają kluczową rolę, empatia może być nie tylko narzędziem, ale także wartością kształtującą środowisko edukacyjne. Przyjrzyjmy się, jak empatia odgrywa istotną rolę w Home of Bears Szkole Języka Angielskiego.

Empatia jako fundament współczesnej edukacji

Empatia to zdolność do rozumienia i współodczuwania emocji oraz sytuacji innych ludzi. W kontekście edukacyjnym jest to umiejętność kluczowa nie tylko dla budowania pozytywnych relacji między uczniami i nauczycielami, ale także dla rozwijania umiejętności komunikacyjnych, rozwiązywania konfliktów i budowania wspólnoty szkolnej opartej na szacunku i zrozumieniu.

W Home of Bears Szkole Języka Angielskiego empatia nie jest tylko pojęciem abstrakcyjnym, ale integralną częścią każdych zajęć prowadzonych na kursach Pandas (przedszkole), Grizzly (szkoła podstawowa) i Polars (szkoła średnia). Dzieci i młodzież są zachęcani do wyrażania swoich uczuć, rozumienia punktu widzenia innych oraz dostrzegania różnorodności perspektyw. Ta otwartość na różnice kulturowe i osobiste doświadczenia wspiera proces uczenia się języka angielskiego, który nie tylko polega na opanowaniu gramatyki i słownictwa, ale również na umiejętności porozumiewania się i budowania relacji międzykulturowych.

Jak w praktyce robimy to na naszych zajęciach z dodatkowego angielskiego? Już przytaczamy kilka przykładów w jaki sposób wspieramy budowanie empatii, a właściwie przypomniane sobie o niej, u naszych dzieci i naszej młodzieży. Tak przypomnienie sobie, bo tak naprawdę wszyscy ludzie mają empatię w systemie startowym, tylko socjalizacja i normy kulturowe powodują, że zapominamy o jej istnieniu. I zamiast łączyć się ze sobą w nahulany sposób wtedy kiedy jest nam trudno,  czy wtedy kiedy chcemy świętować, idziemy w krytykę, ocenianie, epitetowanie i porównywanie. W Home of Bears idziemy świadomie pod prąd i świadomie wybieramy inne drogi dotarcia do celu. A narzędzie, które nam towarzyszy przez cały proces jest właśnie empatia. Oto kilka podstawowych przykładów:

  1. Praktyczne ćwiczenia w empatii: mentorki i mentorzy w Home of Bears organizują praktyczne ćwiczenia i gry, które pomagają dzieciom i młodzieży dostrzec, że nasze perspektywy są różne bo nasze doświadczenia są różne;
  2. Dyskusje i debaty: Organizowanie debat na tematy społeczne i kulturowe pobudza dzieci i młodzież do wyrażania swoich opinii, słuchania innych i szukania kompromisów. To doskonała okazja do praktykowania empatii w kontekście różnych punktów widzenia i argumentacji.
  3. Zabawy z elementami gramy i teatru – wchodzenie w role – określone, gdzie dokładnie opisane jest jaką jestem postacią, skąd pochodzę i jak wyglądam – pozwala poczuć perspektywę inną niż swoją. Jednocześnie owo wchodzenie w role daje możliwość doświadczenia inności w swoim własnym ciele. 

“Po co właściwie podczas zajęć z angielskiego pokazywać dzieciom empatię? “- takie pytania nie są bezpodstawne. Przecież jesteśmy nauczeni – kulturowo – że na dodatkowych zajęciach z angielskiego dzieci mają: siedzieć w ławkach, pisać testy, przepisywać słówka i mieć nieszczęśliwe miny, a jak mają iść na zajęcia to koniecznie mają mówić: “O nie, nie chce tam iść!” – widzicie to? Wtedy właśnie sporo rodziców (zdziwilibyście się jak wielu ich jest) uważa, że to jest efektywnie spędzony czas, bo dziecko nie lubi, znaczy że czuje że się uczy. Później idą jeszcze zdania typu “ja miałam taką nauczycielkę, która była taką kosą i tak wymagała, że ja to się trzęsłam jak szłam na te zajęcia, ale dzięki temu nauczyłam się tego języka”. Jeżeli więc w taki sposób wyobrażasz sobie edukację językowa swojego dziecka – to zdecydowanie nasza szkoła języka anielskiego nie jest miejscem dla Ciebie. Bo my właśnie uczymy przez relację, uczymy tak aby dzieci i młodzież wiedzieli że są w bezpiecznej przestrzeni, gdzie błąd jest witany a nie karany, gdzie widzimy się z tym co wnosimy i dzięki temu patrzymy na siebie z perspektywy potrzeb. I do takiego połączenia – jest nam niezbędna empatia. Takich społeczeństw też chcemy dla siebie w przyszłości. Dlatego właśnie wybieramy, że uczymy na głębokim poziomie- nie na chwilkę, nie na test, nie na odpowiedź, ale na życie – po prostu. Simple, but not easy. Jasne! Jednocześnie” “Wszystko co warto robić, warto robić niedoskonale”. 

To jakie korzyści płyną ze wzmacniania empatii na zajęciach z języka angielskiego?

  • Lepsza komunikacja międzykulturowa: ludzie, którzy praktykują empatię, są bardziej otwarci na różnorodność kulturową i lepiej radzą sobie z komunikacją międzykulturową.
  • Redukcja konfliktów: Umiejętność empatii pomaga w rozwiązywaniu konfliktów i budowaniu pozytywnych relacji międzyludzkich.
  • Wsparcie rozwoju osobistego: Edukacja oparta na empatii wspiera nie tylko rozwój językowy, ale również rozwój osobisty, zwiększając świadomość siebie i innych.

Empatia nie jest tylko dodatkiem do edukacji, ale fundamentalnym elementem, który kształtuje zdolności interpersonalne i międzykulturowe dzieci i młodzieży. W Home of Bears Szkole Języka Angielskiego empatia jest wartością kształtującą atmosferę podczas zajęć i wspierającą proces uczenia się języka angielskiego. Integracja empatii na zajęciach nie tylko zwiększa efektywność nauczania, ale również przygotowuje młode pokolenia do skutecznego funkcjonowania w globalnym społeczeństwie.

Chcesz, aby Twoje dziecko dołączyło na naszej szkoły języka angielskiego?

Zapisz je na kurs już dziś i ciesz się spokojem z dostępem do wolnych miejsc na zajęcia. 

Nasza ścieżka edukacyjna jest tak przemyślana, że zapisując dziecko na kurs w przedszkolu, lub w klasie 1wszej masz pewność, iż będzie ono rozwijało swoje umiejętności językowe w sposób harmonijny.

Zapraszamy do zapisów za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.homeofbears.pl – zakładka kursy, później formularz zgłoszeniowy. 

 

#angielski #dzieci #młodzież #uczymysię #gliwice #żory #angielskidladzieci #kompetencje