Kategorie
Dlaczego Warto

Minimediacje metodą SNO w domu, przedszkolu i szkole

Podczas cyklu Rozwojowe Wtorki zapraszamy Państwa na webinar „Minimediacje metodą SNO w domu, przedszkolu i szkole”. Webinar odbędzie się już 27.12.202, aby zapisać się na listę uczestników konieczne jest zapisanie się na to wydarzenie za pośrednictwem linka: Zapisy na webinar

Podczas webinaru będziemy analizować metodę SNO pod kątem budowy – czyli jakie elementy tworzą to narzędzie, jakie zdania zapraszają do kontaktu, jakie powodują, iż kontakt jest zrywany, czy utrudniony. Będziemy omawiać przykłady z życia, zarówno te przygotowane przez prowadzącą, jak i te podawane przez uczestników webinaru. 

Minimediacje to narzędzie, które z powodzeniem można używać zawsze, za każdym razem gdy pojawia się konflikt. Minimediacje, to narzędzie, które ułatwia spojrzenie na konflikt jak na szasnę, a nie jak na zagrożenie. Dzięki Minimediacjom jesteśmy w kontakcie ze sobą i swoimi potrzeby, jak i z potrzebami drugiej osoby, lub mamy gotowość aby tych potrzeb poszukać. Emocje widzimy jako drogowskazy, a strategie jako jedne ze sposobów realizacji potrzeb, a nie jedyne właściwe to wykonania czynności. Minimediacje zapraszają uszy żyrafy do naszego życia. Zarówno uszy żyrafy od wewnątrz, jak i na zewnątrz. Co to znaczy?

Przyjrzyjmy się konkretnej sytuacji:

W domu

Dziecko siedzi i przegląda gazetkę, którą dziś sobie wybrało podczas wizyty w sklepie. Na podłodze leżą klocki. Wchodzi rodzic i widzi nieład i nieporządek. Mamy wybór jak zareagujemy i co powiemy.

Minimediacje są odrobiną magii, która może zmienić całkowicie sposób Waszej rodzinnej komunikacji. 

Uszy żyrafy na zewnątrz:

Widzę, że czujesz ekscytację, bo potrzebujesz nowości.

Uszy żyrafy do wewnątrz:

Czuję irytację, bo potrzebuję ładu i porządku.

Jak w takiej sytuacji zadbać o to, aby potrzeby wszystkich uczestników relacji były wzięte pod uwagę?

-Widzę, że czytasz teraz swoją nową gazetę. Jednocześnie zależy mi na porządku w pokoju i naszym komforcie. Chcę zadbać aby nikt nie nadepnął na klocki. Masz jakiś pomysł co możemy zrobić aby o to zadbać?

-Tato, za chwilkę posprzątam.

-Słyszę, że mówisz „za chwilkę”, powiesz mi co to dla Ciebie znaczy?

-No, jak pooglądam do końca gazetę.

-Ok, słyszę, że masz taki pomysł, że pozbierasz klocki jak pooglądasz gazetę do końca, czy tak?

-Tak.

-OK, mi podoba się ten pomysł.

Zakładanie dobrej intencji dzieci, prowadzi nas, jak po nitce do kłębka komunikacji opartej na potrzebach. Wybór jest tutaj kluczowy. I od Ciebie zależy w która stronę pójdziesz. Czy w atawizmy i wyuczone automaty, zapisane w ciele. Czy jednak pójdziesz drogą do tej pory nieuczęszczaną, która zaprowadzi Cię do autentycznej i bezpiecznej relacji z dzieckiem – zarówno Twoim własnym, jak i tym z sali przedszkolnej, czy klasy szkolnej.

Chcesz dołączyć do wydarzenia?

Kliknij w link poniżej i zmieniaj świat razem z nami.

Zapisy na webinar

Autor: Anna Górny-Bogulska

Od 2009 roku właścicielka Home of Teddy. Z wykształcenia jestem magistrem pedagogiki wczesnoszkolnej z przedszkolną z dodatkową specjalnością język angielski. Nie wyobrażam sobie pracy innej niż z Dziećmi, dlatego po rozstaniu ze szkoła publiczną wiedziałam, że odnajdę się tylko w sektorze prywatnej edukacji. Pomysł założenia szkoły językowej pojawił się bardzo szybko, dlaczego? Bo Dzieci uwielbiają uczyć się języków obcych, a w Teddy School mogą uczyć się zupełnie inaczej. Jestem pasjonatką pedagogiki, czytam książki i publikacje, gdzie opisane są innowacje pedagogiczne, które staram się wprowadzać w mojej szkole językowej - na przekór zasadzie "teoria swoje, a praktyka swoje". Prywatnie jestem mamą dwóch córek - Celiny i Klementyny. Najbardziej lubię spędzać czas z rodziną, ale ważne są także moje pasje - rysunek, film, teatr - na które staram się również znaleźć czas. Chciałabym razem z mężem pojeździć na motocyklu - jak dotąd strach miał większe oczy, kto wie może uda się w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *