Czyli słów kilka o metodzie zielonego długopisu jako elementu wzmacniającego pracę dzieci i młodzieży na zajęciach.

Podczas zajęć z języka angielskiego w naszej szkole Home of Bears jednym z najważniejszych elementów jest kształtowanie kompetencji kluczowych pod kątem uczenia się. Co to oznacza?

Oznacza to, że wzmacnianym między innymi motywację wewnętrzną – aby pokazać dzieciom, że moc którą noszą w sobie, a z której korzystały od początku swojego życia. – ucząc się chodzić, czy mówić – mogą wykorzystywać przez całe swoje życie. Jest to pokazywanie dzieciom, że nauka ma sens i jej celem nie jest dostanie oceny, pochwały, czy nagrody, lecz jej celem jest sam proces i podnoszenie kompetencji dlatego, że chcemy coś umieć, po prostu.

Aby wzmacniać takie kompetencje jak:

Uczenie się przez całe życie:

 • Samodzielne uczenie się: Proaktywne poszukiwanie nowych umiejętności i wiedzy.
 • Zarządzanie wiedzą: Efektywne zarządzanie i wykorzystanie zdobytej wiedzy.

 

Konieczne jest stosowanie metodologii, która zaprosi te jakości jak katalizator. Czyli element, umożliwiający ich rozwijanie.

I jednym z tych elementów jest – metoda zielone długopisu.

Metoda zielonego długopisu to sposób sprawdzania prac pisemnych, tak aby uwagę dziecka (osoby uczącej się) skierować na to co już potrafi na czym może budować swoje dalsze kompetencje.

 

Dla porównania – metoda czerwonego długopisu – czyli ogólnie znana, polega na tym, że nauczyciel/ka zaznacza w pracy pisemnej na czerwono wszystkie błędy. Do czego się do przyczynia w konsekwencji?

Do tego, że dziecko widzi (a 90% dzieci to wzrokowcy) jak wiele nie potrafi. Dodatkowo w głowie pozostaje reprezentacja błędu – czyli pamietam co zrobiłam źle. 

 

Stosowanie zielonego długopisu do zaznaczania tego co jest poprawie przyczynia się do:

 1. tworzenia pozytywnych wzmocnień:
 1. budowanie pewności siebie – widzę ile już potrafię
 2. Motywowanie do nauki – dziecko widzi swoje postępy i dzięki temu chce dalej zgłębiać dany temat.

2. Tworzenia wspierającej atmosfery w klasie:

 1. tworzą się relacje między dziećmi, które polegają na wzajemnej trosce i empatii, a nie na liczeniu błędów swoich i drugiej osoby
 2. Redukcja stresu – dziecko nie boi się sprawdzania pracy, bo wie, że błąd nie jest piętnowany, a raczej jest postrzegany jako drogowskaz na edukacyjnym szkłaku.

3. Rozwój umiejętności samorefleksji:

 1. świadomość postępów – dziecko widzi, bo zielony długopis to eksponuje, że umiejętności rosną i kolejne kompetencje wzrastają – dodatkowo, co jest niesamowite – dziecko nie potrzebuje do zbudowania tej świadomości dorosłego, który je oceni – dziecko po prostu samo jest w stanie to dostrzec.
 2. Wprowadzanie kultury feedbacku wzmacniającego i wygaszającego – wszystko co jest zaznaczone, zostaje zapamiętane jako to co jest poprawne, tam gdzie nie ma zaznaczenia oznacza, że jest to do kompensacji- nauczenia się jeszcze raz.

4. Promowanie kultury docenienia:

 1. celebrowanie małych osiągnięć – z nauką jeżyka obcego jest tak, że jest to długofalowy proces. Jednocześnie to te małe kroki, każde nauczone się słówko, każde zapamiętane zdanie, każda zapamiętaną konstrukcja -budują wierzę kompetencji i umiejętności językowych, które zostają z dziećmi na lata. DLatego tak ważne jest aby te sukcesy wzmacniać poprzez świętowanie ich – choćby zdaniem – dziękuję Ci za to, że….
 2. Długoterminowy rozwój – dziecko po prostu zapamiętuje – co staje się trwałym elementem jego postrzegania edukacyjnej rzeczywistości, że nauka jest przyjemna, że nie jest karana/ny za brak wiedzy, lecz patrzę na to co umiem i czego nie umiem – analizuję, zbieram i idę dalej, poznawać z entuzjazmem.

 

Przy wprowadzaniu metody zielonego długopisu niezmiernie istotne jest aby nie zastapił on w automatyczny sposób czerwonego długopisu – bo wtedy nie będzie to miało większego sensu. Bo przecież jaka byłaby różnica, gdybyśmy używali zielonego, czerwonego czy fioletowego i cały czas stygmatyzowali błędy i oceniali innych?

 

Widzisz, metoda zielonego długopisu to jedna ze zmian, które niesie nasza szkoła językowa Home of Bears, co w konsekwencji przyczynia się do budowanie społeczeństw, dla których ustawiczne kształcenie nie jest przymusem, lub nieprzyjemnym obowiązkiem, a staje się przyjemnością i stałym elementem życia.

 

Chcesz aby Twoje dziecko dołączyło na naszej szkoły języka angielskiego?

Zapisz je na kurs już dziś i ciesz się spokojem z dostępem do wolnych miejsc na zajęcia. 

Wczesny zapis to gwarancja spokojnych wakacji pod kątem zabezpieczenia rozwoju językowego Waszego dziecko na lata.

Nasza ścieżka edukacyjna jest tak przemyślana, że zapisując dziecko na kurs w przedszkolu, lub w klasie 1wszej masz pewność, iż będzie ono rozwijało swoje umiejętności językowe w sposób harmonijny.

 

Zapraszamy do zapisów za pośrednictwem naszej strony internetowej: www.homeofbears.pl – zakładka kursy, później formularz zgłoszeniowy.