Uczenie się języka może być przygodą, pełną wyzwań, plejady emocji, szukania strategii, patrzenia na to co chcę osiągnąć i jak chcę to zrobić, szukania sensu i porządku w tym co robię, przy jednoczesnym łagodnym spojrzeniu na siebie, patrzeniu z miłością i akcpetkafją na błędy i porażki, które przyjdzie mi przeżywać podczas tej podróży. Jakże ważne jest bezpieczeństwo i komfort oraz wsparcie i empatia – aby podróż ta mogła trwać i przynosiła coraz to nowe skarby w skrzyni pamięci.

Aby gromadzić i później wykorzystywać, konieczna jest chęć i autentyczny entuzjazm. Wszystko co to opisałam powyżej jest dla mnie synonimem “dobrego czasu”. Czasu, który buduje i ubogaca – nie jest poświęcony na ugniatanie, sterowanie, kształtowanie – raczej uwaga położona jest na towarzyszenie, wspieranie i bycie obecnym przy jednoczesnym roztaczaniu przestrzeni do realizacji określonych działań. 

Uczenie dzieci w wieku przedszkolnym jest niezmiennie połączone z tworzeniem więzi i relacji, akceptacją na określone zachowania, wspólnym oswajaniem określonych działań, tłumaczeniem czym są emocje i o czym nas informują, szukaniem rozwiązań które uwzględnią każdą ze stron. 

W grupach przedszkolnych bardzo ważna jest uwaga i dawanie jej wszystkim osobom biorącym udział w procesie rozwoju językowego. Uczenie się następuje wówczas, gdy dziecko czuje się bezpieczne i akceptowane takim jakie jest – z wszystkim co wnosi – a nie dlatego, że zrobiło określoną rzeczy, czy udzieliło określonej odpowiedzi. Dzieci nie uczą się od ludzi, których nie lubią – a co za tym idzie, relacja jest tutaj tożsama z edukacją, czyli rozwojem kompetencji językowych. Dzieci uczą się słów oraz podstawowych zdań -tak aby mogły w prosty sposób opisać otaczający ich, ich własny świat. Chcemy, aby dzieci potrafiły powiedzieć co znajduje się wokoło nich, co lubią, czego nie lubią, co mają, czego nie mają, co lubią najbardziej – a co za tym idzie stanowi to ich ulubioną rzecz, czy czynność.  

Jeżeli zainteresowały Cię treści zawarte w powyższym artykule, zapraszamy Cię do pobrania bezpłatnego nagrania czytania bajki po angielsku, a następie pobrania elementów do układania historyjki obrazkowej, o wartości 30 zł. Aby otrzymać darmowe materiały, wypełnij poniższy formularz.

[FM_form id=”6″]